Polgár Vladislav
Július Torma

Juliu Torma

Jeden z našich najvýznamnejších reprezentantov v boxe, Július Torma sa narodil 7.marca 1922 v Budapešti. Rodičia, pochádzajúci z Komjatíc, odišli najskôr za prácou do Štúrova, no potom sa presunuli do hlavného mesta Maďarska. Tam sa Torma vyučil za zámočníka a začal boxovať. Boxoval od trinástich rokov a už ako deväťnásťročný získal svoj prvý titul majstra Maďarska, po ňom nasledovalo ešte päť ďalších v nepretržitej sérii. Jeho vtedajším trénerom sa na desaťročie stal Zsigmond Ádler, ktorému vďačný Torma zachránil život, keď ho počas vojny vytiahol zo zberného tábora a do konca vojny ukrýval.

Napriek tomu, že v mladosti vyrastal a s boxom začal v Maďarsku, po presťahovaní sa do bývalého Československa sa okamžite zaradil medzi našich najlepších boxerov. Po zisku šiesteho maďarského titulu v roku 1946 sa rodina Tormovcov presťahovala do Partizánskeho. Torma tak získala nové občianstvo a o rok neskôr vybojoval pre svoju novú vlasť bronz v strednej váhe na majstrovstvách Európy v írskom Dubline. V prvom kole porazil budúceho veľkého šapmióna László Pappa.

Julius Torma

Na Olympijských hrách Londýne 1948, štartoval Torma strategicky  v nižšej hmotnostnej kategórii - vo welteri (do 67kg). V prvom kole vyradil Maďara Beneho, ktorého dobre poznal z Budapešti. V druhom poslal dvanásťkrát na zem Kanaďana Blackburna. V treťom zdolal Španiela Cadabadu. Výhra nad Talianom D´Ottaviom (aj s boľavou rukou; inak vraj jeho najkrajší duel) ho posunula do finále, kde ho čakal čierny Američan Horace Herring.  Torma vyhral napriek tomu, že boxoval so zlomenou záprstnou kosťou. Tento zápas bol vyhlásený za najlepší zápas Hier a Július Torma za najlepšieho boxera celého turnaja. O váhu vyššie získal svoje prvé zlato jeho priateľ z Maďarska László Papp. Zaujímavosťou je, že zápas sa odohrával v Empire Pool, v plaveckej hale, na skok od "starého" legendárneho štadióna vo Wembley. Ring tu postavili po skončení plaveckých súťaží "na moste" nad bazénom.

Július Torma vybojoval v ringu okrem zlatej olympijskej medaily aj zlatú a dve bronzové medaily na majstrovstách Európy, tiež šesť titulov majstra Maďarska a desať titulov majstra Československa. Impozantných je predovšetkým jeho 989 víťazstiev a 7 prehier. Doma v Československu neprehral ani jediný raz.